Przewierty sterowane
Zasadniczą usługą, jaką oferuje firma M-BERT są horyzontalne przewierty sterowane z użyciem nowoczesnej technologii HDD, czyli Horizontal Directional Drilling. Wieloletnie doświadczenie w branży i specjalistyczne urządzenia o dużej dokładności pozwalają nam na wykonanie prac bez ryzyka uszkodzenia rur lub innego rodzaju infrastruktury podziemnej. Metoda bezwykopowa przewiertu sterowanego zapewnia również bezpieczeństwo dla budynków na terenach silnie zurbanizowanych.
Stosowane przez nas rozwiązania redukują ryzyko powstawania zniszczeń i konieczności rekultywacji terenu. Jednocześnie wysoka precyzja wykonania otworu sprawia, że przewiert sterowany nie stanowi zagrożenia dla systemów korzeniowych drzew czy roślin. Nie stwarza także potrzeby zmiany organizacji ruchu zdeterminowanej przez zajęcie pasa drogowego, pod którym prowadzone są prace wiertnicze.
HDD – Horizontal Directional Drilling
Termin HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) oznacza kierunkowe przewierty horyzontalne. Technologia bezwykopowa pozwala na prowadzenie otworu w poziomie w ściśle określonym kierunku z bardzo wysoką precyzją. Umożliwia wykonywanie tras dla infrastruktury podziemnej zgodnie z założonym projektem idealnie pokrywających się z punktami wejścia i wyjścia.
Zalety horyzontalnych przewiertów sterowanych
Nowoczesna technologia horyzontalnych przewiertów sterowanych to rozwiązanie, którego stosowanie niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Jakie są jej zalety?
Brak wykopów
Wykonywanie wiercenia z użyciem Horizontal Directional Drilling zapewnia brak konieczności prowadzenia jakichkolwiek wykopów nawet przy skomplikowanych realizacjach i otworach o dużej średnicy. Mogą być zatem wykorzystywane również przy bezinwazyjnych badaniach geologicznych. Precyzyjny pilotaż umożliwia prowadzenie sieci wodociągowych czy teletechnicznych z maksymalną dokładnością i idealnym pokryciem celu. Specjalistyczne maszyny stosowane przez firmę M-BERT pozwalają na dokonywanie przewierceń pod drogami i przeszkodami w postaci traktów komunikacyjnych.
Oszczędność czasu
Brak konieczności rekultywacji struktury terenowej sprawia, że prowadzenie prac z zastosowaniem technologii HDD należy do usług pozwalających na znaczną oszczędność czasu. Nie wymaga specjalnych przygotowań i wystarczy odpowiednie skonfigurowanie maszyny do szybkiego wykonania przewiertu. Wieloletnie doświadczenie naszych pracowników powoduje, że są oni w stanie przeprowadzić cały proces technologiczny bez angażowania dodatkowych specjalistów. Wysokiej klasy urządzenia (w tym samojezdne wiertnice gąsienicowe) doskonale radzą sobie z dowolnego rodzaju przeszkodami terenowymi.
Szybkość i precyzja
Duża szybkość i precyzja to kolejne zalety, jakie niesie za sobą wykorzystanie rozwiązań wiertniczych z zakresu Horizontal Directional Drilling. Pozwalają one na bardzo dokładne poprowadzenie otworu od początku do końca tak, by punkty krańcowe idealnie pokrywały się z zaplanowanym projektem. Zawdzięczamy to zastosowaniu nowoczesnych maszyn wyposażonych w specjalistyczne systemy pomiarowe oraz sterujące. Dzięki temu można prowadzić prace nawet na silnie zurbanizowanych terenach dużych aglomeracji miejskich.
Bezkolizyjność
Ogromna zaleta technologii HDD stosowanej przez firmę M-BERT to bezkolizyjność. Umożliwia ona budowę infrastruktury podziemnej bez ryzyka kolizji z istniejącymi już drogami kablowymi czy trasami światłowodowymi oraz instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i teletechnicznymi. Pozwala na wykonywanie precyzyjnych prac również w miastach, gdzie konieczne jest przejście wiertłem pod ulicą. W ten sposób nie uszkadzamy żadnych obecnych już elementów infrastrukturalnych, a jednocześnie niwelujemy potrzebę tymczasowego wyłączania pasa ulicznego z użytku.
Zastosowania technologii wiercenia horyzontalnego
Szereg zalet, jakie niesie za sobą wiercenie horyzontalne, sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu obszarach, m.in.:
- budowa sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, sanitarnych i teletechnicznych,
- budownictwo tuneli i konstrukcji podziemnych, szczególnie na terenach skalistych,
- tworzenie przejść infrastrukturalnych pod rzekami, jeziorami i akwenami.
Profesjonalne przewierty sterowane
Gdańsk - Gdynia - Reda - Warszawa - Wejherowo
Przedsiębiorstwo M-BERT realizuje profesjonalne, horyzontalne przewierty sterowane HDD na terenie Gdyni, Redy, Gdańska (pomorskie), Warszawy oraz Wejherowa (mazowieckie). Wieloletnie doświadczenie pozwala nam zagwarantować najwyższą jakość wykonywanych zadań, a posiadany park maszynowy umożliwia zrealizowanie zleceń z niespotykaną dotąd precyzją i szybkością. Możemy wykonać usługę wiercenia horyzontalnego na terenie silnie zurbanizowanym, jak i w rejonach górskich o trudnym podłożu skalistym.
Oferowane przez naszą firmę rozwiązania pozwalają na wykonywanie przewiertów poziomych pod drogami szybkiego ruchu, autostradami czy trasami kolejowymi. Nie powodują ryzyka uszkodzenia nasypu czy istniejącej już infrastruktury. Jednocześnie zapewniają doskonałą dokładność, co jest niezmiernie ważne w budowie instalacji wodnych, gazowych czy teletechnicznych. Jeżeli szukasz profesjonalnego wykonawcy wiercenia poziomego, to zdecydowanie powinieneś skorzystać z naszej oferty!
Wiertnica Horyzontalna Ditch Witch JT30
Sprawne i precyzyjne wykonywanie zleconych nam horyzontalnych przewiertów sterowanych np. pod drogami i zabudowaniami to zasługa m.in. inwestowania w nowoczesny sprzęt. Wykorzystujemy wiertnicę Ditch Witch JT30, maszynę stworzoną do pracy w trudnych warunkach i wiercenia w różnych rodzajach podłoża. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w niej potężnego silnika Diesla Tier 4 o mocy 160 KM i specjalnej, wzmocnionej konstrukcji napędu zębatkowego, która minimalizuje ryzyko awarii. Oprócz tego sprzęt ten wyposażony jest w zaawansowaną technologicznie elektronikę, która ułatwia jego obsługę oraz zwiększa precyzję i bezpieczeństwo pracy. Pomimo ogromnej wydajności działania, Ditch Witch JT30 ma w swojej klasie maszyn stosunkowo niewielką szerokość, co poprawia zwrotność i ułatwia wykonywanie poziomych odwiertów w terenie o ograniczonej przestrzeni.
Przewierty horyzontalne sterowane
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii horyzontalne przewierty sterowane są szybkim i stosunkowo niedrogim sposobem na poprowadzenie rur pod różnymi przeszkodami terenowymi. Wykonywanie takich odwiertów, w tym wiercenie pod drogami, zabudowaniami, czy rzekami, jest procesem 3-etapowym.
Etap 1: Wiercenie pilotażowe
Po ustaleniu punktów wejścia oraz wyjścia otworu, pomiędzy nimi, zaczynając od końca przyszłego rurociągu, wykonuje się pilotażowe wiercenie horyzontalne z wykorzystaniem specjalnej głowicy. Tor przemieszczania się narzędzia wiertniczego kontroluje precyzyjny system nawigacyjny działający z dokładnością kilku centymetrów. Powstający w czasie jego pracy urobek trafia na powierzchnię poprzez płuczkę. Co bardzo istotne, nowoczesna technologia pozwala operatorowi wiertła zatrzymywać je i zmieniać kierunek poziomego przewiertu w związku z napotkanymi przeszkodami, np. instalacjami wodociągowymi czy fundamentami budynków.
Etap 2: Rozwiercanie przewiertu pilotażowego
Kolejnym etapem jest rozwiercanie wcześniej wykonanego otworu pilotażowego, czyli jego powiększanie do zakładanych przez projekt rozmiarów. Zazwyczaj na koniec sterowane przewierty poziome, np. pod drogami, mają średnicę większą od początkowej o 20% do 50%. W przypadku, gdy jest to za mało, w trakcie wiercenia horyzontalnego stopniowo wprowadza się do środka specjalne rozwiertaki. Przed rozpoczęciem pracy głowica wiertnicza znajduje się na wejściu otworu i jest wymieniana na model poszerzający. Podobnie, jak w pierwszym etapie, do wybierania urobku również stosuje się odpowiednio dobrane płuczki. Po zakończeniu pracy odwiert jest już przygotowany do instalacji rury.
Etap 3: Wciąganie zakotwionego rurociągu
Po zakończeniu wykonywania sterowanego przewiertu horyzontalnego zaczyna się proces instalacji rurociągu, w którym głowicę do wiercenia zastępuje się wciągającą. Z jednej strony mocuje się do niej rury, natomiast z drugiej rozwiertak, który służy do poszerzania otworu, jeśli zajdzie taka konieczność. Całość podłączana jest do płuczki odpowiedzialnej za odbieranie urobku. Aby ograniczyć tarcie pomiędzy rurociągiem a ścianami poziomego przewiertu, wykorzystuje się specjalne dodatki polimerowe. W efekcie przecisk jest zrealizowany bez szkód dla przyrody, zniszczeń infrastruktury, np. dróg i konieczności robienia wykopów.